درآمد جوانان خیردرآمد حاصل از تولید چگونه میان عوامل تولید تقسیم می‌گردد؟ یا هر یک از بخشهای اقتصادی چه میزان سهم می‌برند؟
در مؤسسه جوانان خیّر، فرآیندی از توزیع جریان درآمد بین سرمایه‌داران و افراد نیازمند صورت میگیرد. کسیکه سرمایه‌ای در دست دارد از منفعت استفاده از پولش نیازمندان را برخوردار میکند و در حقیقت درآمدها مجدّداً بین صاحبان سرمایه و نیازمندان توزیع میشود و این همان عدالت است.
توزیع مناسب درآمد یکی از اهداف نظام اقتصادی اسلام است و مکتب اسلام ریشه اصلی بسیاری از مشکلات اقتصادی را توزیع ناعادلانه درآمدها میداند؛ از این رو در این مکتب عنایت ویژه‌ای به رفع این معضل اجتماعی اقتصادی شده است. قرض الحسنه از جمله نهادهایی است که نظام اقتصادی اسلام توجه ویژه‌ای به آن مبذول داشته و مسلمانان به صورت اختیاری و بدون توقع هیچ سودی، اقدام به انجام آن میکنند و میتواند نقش مؤثّری در دستیابی به توزیع عادلانه داشته باشد. مطلوب نهایی اسلام در توزیع درآمد، مساوات و ایثار است...

در اسلام، مردم به دادن قرض‌الحسنه تشویق شده‌اند و بدین وسیله بین دنیا و آخرت آن‌ها پیوند ایجاد شده است. اجر اخروی این کار به عنوان یک انگیزه قوی در پرداخت قرض‌الحسنه نقش بسیار مهمّی ایفا می‌کند. قرض‌الحسنه به عنوان یک امر مستحب مطرح است و چنانچه بیشتر رعایت شود از دامنه فقر کاسته شده و به توازن اقتصادی نزدیک‌تر می‌شویم.
در قرض‌الحسنه، ثروتمندان بخشی از درآمد قابل تصرّف خود را جدا می‌کنند و در یک دوره زمانی معین به فقیران اختصاص می‌دهند. اگر این فعّالیّت استمرار یابد می‌توان جریان مداوم ثروت از توان‌گران به نیازمندان را پیش‌بینی کرد. پس در هر مقطع زمانی‌، بخشی از درآمد ثروتمندان در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد؛ هر چند در مقطع بعد باید بازپرداخت شود. با چنین نگرشی می‌توان گفت: در قرض‌الحسنه،‌ نوعی انتقال واقعی قدرت خرید به گروه‌های کم درآمد و خرج کردن آن در اقتصاد ملّی وجود دارد.


جوانان خیر به زبانهای دیگر
صفحات سایت
تعداد کل صفحات : 0          
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic