تبلیغات
جوانان خیّر ایران - خدایا!چند میگیری،چند میدی؟


خدای جوانان خیریکی از مسائل مهم در معامله و قرض،اینه که بدهکار و طلبکار نباید با هم بر سر اضافه ی پرداخت با هم توافق کنن.

مثلا طلبکار،قبل از دادن قرض نباید بگه (مثلا) من 1000 تومن به تو میدم در قبالش 1100 تومن باید بهم پس بدی. چون این میشه ربا.ربا هم توی اسلام حرامه. حالا جالب اینه که خدا خودش هم توی قرآن میگه که اگه شما به دیگران برای رضای خدا قرض بدید،این قرض،قرض دادن به خداست و هرکس به خدا قرض بده خدا این قرضش رو براش دو یا چند برابر میکنه:«مَنْ ذَا الَّذی یُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً فَیُضاعِفَهُ لَهُ وَ لَهُ أَجْرٌ کَریمٌ» حدید-11

نکته مهم اینه که حتی خود خدا هم در این آیه دقیقاً نگفته چند برابر رو به قرض دهنده پس میده!!!

کلمه "فَیُضاعِفَهُ" از ریشه ی "ضِعف" و به معنای دو یا چند برابره. پس دقیقا مشخص نکرده که دو برابر پس میده،سه برابر پس میده یا بیشتر.

اما در ربا،شخص قرض دهنده تعیین میکنه که در قبال فلان مبلغی که میده،علاوه بر دریافت کل مبلغ،مبلغی رو هم بصورت مازاد دریافت میکنه و اینه که اسلام باهاش مخالفه و اون حرام اعلام کرده.

در ثانی در قرض الحسنه چون کار برای رضای خداست دیگه،قرض دهنده به فکر اینکه چقدر میده و چقدر میگیره هم نیست ،چون اگه واقعا هم معلوم بود که خدا چن برابر بهش پس میده(مثلا دو برابر) از هم پاداش این فرد معلوم نبود چون در آخرت که دیگه پول و مال و منال به درد نمیخوره.

مثلا اگه شما 1000 تومن رو در راه خدا بعنوان قرض الحسنه بدید و این آِه(آیه 11 سوره حدید) گفته بود هرکی به خدا قرض بده،خدا قرضش رو براش دوبرابر میکنه؛اونوقت بازم این دو برابر-که میشد2000تومن- در آخرت چقدر میشد؟؟؟؟

بازم معلوم نبود!!!


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده توسط دانشجو در تاریخ : سه شنبه 1391/01/15
جوانان خیر به زبانهای دیگر
صفحات سایت
تعداد کل صفحات : 0